2007 İlkbahar-Yaz Ayakkabı Raporu   (arşiv)
By Rana Solaker
Source: NYC 2 IST
25 Ocak, 2007
Kadınların ayakkabı merakını bilmeyen yoktur. Eğer ayakkabılara olan düşkünlüğünüz yüzünden kendinizi sürekli, gelecek sezonun ayakkabılarını hayal ederken buluyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Yazın sıcak günlerine daha çok var ama biz, siz ayakkabı sevdalılarını gözönünde bulundurarak 2007 İlkbahar-Yaz ayakkabı trendlerini içeren bir rapor hazırladık.

Önümüzdeki sezonun ayakkabı trendlerini özetleyecek en güzel laf "uçlarda" olur. Evet 2007 İlkbahar-Yaz sezonunun ayakkabıları uçlarda gezip, ya çok yüksek topuklu ya da dümdüz olacak, orta topuklu ayakkabılar ise bir süreliğine unutulacak diyor, sizleri raporumuzla başbaşa bırakıyoruz.

Dolgu Topuklar
Önümüzdeki yaz modanın gerisinde kalmak istemiyorsanız kendinize ne yapıp ne edip bir dolgu topuk ayakkabı edinmeniz lazım. Dolgu topuklar geçen yaz olduğu gibi 2007 yazında da oldukça popüler olacaklar. Her ne kadar dolgu topukların tahta, mantar ve hasır gibi malzemelerden yapılmış olanları da sık sık karşımıza çıkacak olsa da, 2007 yazı en çok metalik renkteki dolgu topuk ayakkabıların yazı olacak. Son derece fütüristik bir görünüme sahip olan metalik renkli dolgu topukların özellikle taşlı versiyonları pek revaçta. Lucite Ayakkabılar

Akrilikten yapılan bu şeffaf ayakkabılar 2007 ilkbahar yaz ayakkabı modasına kelimenin tam anlamıyla damgasını vurdu. Donna Karan ve Dolce and Gabbana gibi yüksek modanın hemen hemen bütün tasarımcıları önümüzdeki yazın koleksiyonlarında Lucite ayakkabılara bolca yer verdiler. Lucite ayakkabılar dolgu ve kalın topuklu platform başta olmak üzere birbirinden farklı modellerle karşımıza çıkacak.Külkedisi'nin cam ayakkabılarını andıran Lucite ayakkabılar 21.yüzyılı bir masal edasıyla yaşamak isteyen bayanların tercih ettiği bir model olmaya aday.

Mary Jane Ayakkabılar
2007 İlkbahar Yaz ayakkabı trendlerinden biri de Mary Jane tarzı, yuvarlak burunlu ayakkabılar. 1920'lerin Amerika'sında popüler olan bu nostaljik ayakkabılar, bu yaz başta burnu açık olmak üzere karşımıza değişik modeller ve renklerde çıkacak.Kıyafet tarihinde romantizmin sembollerinden biri olan Mary Jane tarzı ayakkabılar da modada bu sene esen fütürizm rüzgarından payını almış bulunmakta. Başta Christian Louboutin olmak üzere çoğu ayakkabı tasarımcısı 2007 İlkbahar Yaz koleksiyonlarında metalik Mary Jane'lere yer verdiler.

Babetler
2007 yazında sürekli topuklu giymekten yorgun düşmüş ayaklarınızı biraz tatile çıkarmak istediğinizde imdadınıza babetler yetişecek. Evet babetler her sene olduğu gibi 2007 yazında da varlıklarını sürdürecekler. Önümüzdeki yaz, özellikle leopar ve zebra başta olmak üzere hayvan desenli babetlerin oldukça moda olacağı bir yaz geçirmeye hazırlıklı olun. Kate Moss'un öncülüğünü yaptığı hayvan desenli babetlerin en çok kapriler, dar pantalonlar ve kabarık eteklerin altına yakıştığını belirtmekte fayda var. Eğer hayvan deseninden hoşlanmıyorsanız babet seçiminizi New York'lu modacı Tory Burch'ün metalik tokalı babeti tarzında bir modelden yana yaparak şıklığınıza şıklık katabilirsiniz.