2007 İlkbahar-Yaz Modası ve Trendleri   (arşiv)
By Rana Solaker
Source: NYC 2 IST
25 Ocak, 2007
Kış soğuğunun daha yeni yeni kendini göstermeye başladığı bu günlerde her ne kadar yaz ayları çok uzak gözükse de New York'un önde gelen mağazaları 2007 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarını satışa sunmaya başladılar bile. Gelin hep birlikte sıcak diyarlara doğru hayali bir yolculuğa çıkıp 2007 İlkbahar/Yaz modasına bir göz atalım.

Uzay Çağı: Yirmibirinci yüzyılda yaşamamıza ve büyük bir hızla ilerleyen teknolojiye rağmen kıyafetlerimizin bir türlü uzay çağını yansıtmadığından şikayetçiyseniz 2007 İlkbahar/Yaz modasında karşımıza çıkacak olan 'Uzay Çağı' trendi tam size göre. Paco Rabanne ve Pierre Cardin'in 1960'lı yıllarda sundukları fütüristik koleksiyonlarından bu yana ilk defa bir sezonda uzay çağını bu denli yansıtan kıyafetleri bir arada görüyoruz. Koleksiyonlarını uzay çağından esinlenerek hazırlayan modaevleri arasında Fendi, Dolce and Gabbana ve Calvin Klein ilk akla gelen isimler. Ancak hiç süphesiz 2007 İlkbahar/ Yaz sezonunun en fütüristik koleksiyonu Nicolas Ghesquière'in Balenciaga için hazırladığı koleksiyon.

Geçtiğimiz seneki koleksiyonunu Balenciaga sergisine hazırlandığı için Balenciaga arşivlerinden yola çıkarak hazırlayan Ghesquière, 2007 İlkbahar/Yaz koleksiyonunu Philip Kindred Dick gibi sci-fi yazarlarından aldığı ilhamla yaratmış.Teknolojik gelişmeleri mükemmel bir şekilde yansıtan Balenciaga 2007 İlkbahar/Yaz koleksiyonu, kurgu bilim filmlerinden aşina olduğumuz androidleri hatırlatan kıyafetlerden oluşuyor. Ghesquière'in koleksiyonundaki bazı parçalar sadece şov amaçlı olsa da en nihayet bir modacının geçmiş yıllara geri dönmekten vazgeçip yüzünü geleceğe çevirmesine tanık olmak moda adına sevindirici bir gelişme. 2007 yazının en belirgin trendlerinden biri olan 'Uzay Çağı' yüzünden önümüzdeki yaz bol bol metalik renklerde elbiseler, aksesuarlar görmeye hazırlıklı olun.

Seksenli Yıllar: Modacılar her sezon olduğu gibi 2007 İlkbahar/Yaz sezonunda da önümüze birbiriyle çelişen trendler sunuyorlar. Nicolas Ghesquière örneğinde gördüğümüz gibi kimi modacı yaz koleksiyonlarını uzay çağından aldıkları ilhamla yaratırken bazı modacılar da retro takılıp 80'li yıllara geri dönmeyi tercih etmişler. Ancak 80'li yıllar 2007 İlkbahar/Yaz sezonu üzerindeki etkisini kıyafetlerin kalıplarından daha çok renklerde gösteriyor. Evet önümüzdeki yaz asit sarısı, asit yeşili, ve cam göbeği mavi gibi 80'li yılların göz alıcı renklerinden oluşan kıyafetler göreceğiz sık sık.

Koleksiyonlarında bu tip renklere yer vermiş modaevleri arasında Fendi ve Chaiken ilk akla gelen isimler. Modanın Kaiser'I Karl Lagerfeld, Fendi için hazırladığı yaz koleksiyonunda pembe gibi floresan renkleri siyahla kombinleyerek kullanmış. Sizler de Lagerfeld'in izinden giderek 2007 İlkbahar/Yaz sezonunun floresan renklerini siyahla buluşturarak şıklığınıza şıklık katabilirsiniz.

Cesur Baskılar: Kasvetli ve soğuk kış aylarından sonra büyük bir sevinçle karşıladığımız yaz günlerinde karşımıza rengarenk baskılardan oluşan elbiselerin, gömleklerin çıkması kaçınılmaz bir moda geleneğidir. Modacılar bu geleneği bu sezonda da bozmamışlar ve 2007 İlkbahar/Yaz sezonunda baskılara bol bol yer vermişler. Bu trendde cıvıl cıvıl kelebekli, rengarenk çiçekli, tropik esintili baskıların yanı sıra 2006-7 Sonbahar/Kış sezonunun trendlerinden biri olan leopar desenli baskılar da yer almakta. Leopar desenini yaz koleksiyonunda kullanan modacılar arasında Nanette Lepore var. Ohio doğumlu Nanette Lepore modacı olma hayallerini gerçekleştirmek için New York'a taşınmış bir tasarımcı. Kendi markasını kurduğu 1992 yılından beri, beğeniyle izlenen koleksiyonlara imzasını atan Lepore'un 2007 İlkbahar/Yaz defilesindeki leopar desenli fiyonklu bluzlar, volanlı elbiseler 1960'lı yılların Sophia Loren'inden ve Brigitte Bardot'sundan esintiler taşıyor. Leopar ya da çicek baskılı kıyafetleri taşırken şık olabilmek için gereken en önemli unsur, baskıları dengeli bir biçimde kullanmaktan geçiyor. Eğer baskılı bir gömlek giyiyorsanız altına düz renk bir etek ya da pantalon giyerek bunu sağlayabilirsiniz.

Atletik: Bol bol açık havada geçirilen yaz günleri için ideal trendlerden biri olan Atletik, özellikle tenis kıyafetlerinden esinlenerek yaratılmış tasarımlardan oluşuyor. Bu stilde göze çarpan parçalar arasında tunikler, pilili etekler, gömlek elbiseler, kısa pantalonlar ve şortlar var. Geçtiğimiz yaz başta New York sokakları olmak üzere diğer moda başkentlerinde de sık sık karşımıza çıkan, elbiselerin altına giyilen gri,siyah,beyaz renklerdeki, ayak bileği hizasındaki balerin taytları 2007 İlkbahar/Yaz sezonunda da varlıklarını sürdürüyorlar.Babetler, bağcıklı sandaletler, pilot stili gözlükler bu trendi destekleyici aksesuar detayları. Bu sportif trende koleksiyonlarında yer veren modaevleri arasında DKNY, Marni ve Jean Paul Gaultier var.