Makaleler   (yeni geliyor!)
Burada eğlenceli ve bilgilendirici makaleler, başyazılar, urun ve mağaza incelemeleri, moda tavsiyeleri, yeni trendler, şov yayınları ve cok daha fazlası bulunmaktadır.
Kadınların ayakkabı merakını bilmeyen yoktur. Eğer ayakkabılara olan düşkünlüğünüz yüzünden kendinizi sürekli, gelecek sezonun ayakkabılarını hayal ederken buluyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Yazın sıcak günlerine daha çok var ama biz, siz ayakkabı sevdalılarını gözönünde bulundurarak 2007 İlkbahar-Yaz ayakkabı trendlerini içeren bir rapor hazırladık.

Önümüzdeki sezonun ayakkabı trendlerini özetleyecek en güzel laf "uçlarda" olur. Evet 2007 İlkbahar-Yaz sezonunun ayakkabıları uçlarda gezip, ya çok yüksek topuklu ya da dümdüz olacak, orta topuklu ayakkabılar ise bir süreliğine unutulacak diyor, sizleri raporumuzla başbaşa bırakıyoruz.
devam et...
  Kış soğuğunun daha yeni yeni kendini göstermeye başladığı bu günlerde her ne kadar yaz ayları çok uzak gözükse de New York'un önde gelen mağazaları 2007 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarını satışa sunmaya başladılar bile. Gelin hep birlikte sıcak diyarlara doğru hayali bir yolculuğa çıkıp 2007 İlkbahar/Yaz modasına bir göz atalım.

Uzay Çağı: Yirmibirinci yüzyılda yaşamamıza ve büyük bir hızla ilerleyen teknolojiye rağmen kıyafetlerimizin bir türlü uzay çağını yansıtmadığından şikayetçiyseniz 2007 İlkbahar/Yaz modasında karşımıza çıkacak olan 'Uzay Çağı' trendi tam size göre.
devam et...
Articles and Editorials   (coming soon!)
Featured here are informative and entertaining articles, editorials, product and shop reviews, tips on fashion, emerging trends, show coverage and much more.
Bosphorus Boom
By Marion Hume
Source: TIME Magazine
December 6, 2006

Istanbul has become the latest luxury destination as a generation of free-spending, energetic entrepreneurs give the ancient city a modern edge. Brands like Fendi and Dolce & Gabbana are catching the buzz, eager to set up shop in the gateway to the East

On weekends, the line at Istanbul's Mangerie, a hip rooftop restaurant with views over the Bosporus Strait, stretches three stories down the stairs toward the street. On a recent Sunday, Defne Kocabiyikoglu, 28, a design consultant, and her boyfriend, Baran Baran, 30, a motion-graphics animator, were settling into a Turkish brunch of kasar cheese and sesame-sprinkled simit pastries and expounding on the fashion constraints of the city.

While Kocabiyikoglu can get any clothes she wants—favoring fashion-forward labels like Roksanda Ilincic and Tina Kalivas, which she buys online and mixes with local finds, she points to her Chanel ballerina pumps and adds wistfully, "I'd love to wear higher heels, but you just can't. Have you seen the state of the sidewalks?"
continue article...
 
Istanbul sets its sights on fashion heights
By Axel Botur
Source: Monsters and Critics
July 24, 2006

The fashion world has long taken advantage of Turkey's skilled, cheap labour - gratefully but with condescension. Turkey's apparel industry is tired of toiling in the shadows, though. In recent years, it has been working hard to revamp its image by promoting young Turkish designers and creating its own labels.

It has an ambitious goal: to make Istanbul one of the world's top fashion cities. Soon.

In the industrial belt around the city, producers of clothing for overseas designers are looking for ways to stave off cheaper competition from the Far East. In the centre of the European part of the city, meanwhile, Turkish designers are busy.
continue article...